
Wirusy w komputerze – jak się ich pozbyć?
Wirus komputerowy to aplikacja, która posiada zdolność powielania się tak jak wirus biologiczny, stąd jego nazwa. Na początku możemy nie zauważyć infekcji, aby po pewnym czasie wystąpiło zamulenie systemu, zaczęły wyskakiwać niechciane okienka lub reklamy. Wirus może poczynić poważne szkody w postaci usuwania plików, a także fałszowania lub wykradania naszych danych. Pozbycie się intruza z urządzenia może być banalnie proste, ale w wypadkach skrajnych koniecznym może okazać się formatowanie i reinstalacja systemu.
Typy wirusów
Wirusy atakują „doklejając” się do kodu aplikacji, która je aktywuje. Dlatego są plikami wykonawczymi i mają rozszerzenie „exe”. Istnieje kilka typów wirusów
- Worms
ich rolą jest przesyłanie informacji, głównie drogą internetową. - Adware
wyświetla niechciane reklamy. - Spam
dostarcza głównie e-maile związane z agresywnym marketingiem. - Spyware
śledzi historię przeglądania stron internetowych. - Ransomware
podmienia strony internetowe, wyświetla komunikaty o blokadzie, wyłudza pieniądze w zamian za dostęp.
Jak się ich pozbyć wirusa z komputera
Prawie każdy, a zwłaszcza wieloletni użytkownik doświadczył złośliwej infekcji. Aby się jej pozbyć, należy otworzyć program antywirusowy, który mamy zainstalowany na komputerze i uruchomić skanowanie. Jeśli nic nie zostanie wykryte lub program nie będzie w stanie usunąć intruza, należy pobrać i zainstalować najnowszą wersję Malwerbytes, a następnie uruchomić skanowanie. Może się zdarzyć, że nie będziemy mieli dostępu do systemu operacyjnego. W takim wypadku konieczny będzie dostęp do drugiego komputera i za pomocą płyty CD lub pendrive utworzenie narzędzia odzyskiwania, które nie wymaga dostępu do systemu. Należy także pamiętać o regularnym Wykonywaniu kopii zapasowych.
Diagnoza komputera – pierwszy krok do usunięcia wirusów
- Istnieje kilka objawów, które świadczą o tym, że nasz komputer został zainfekowany.
- Wolno ładuje się system operacyjny, działanie aplikacji jest spowolnione.
- Wyskakują okienka z reklamami lub komunikatami.
- Częste zawieszanie systemu.
- Niemożność wyszukania witryny ze względu na przekierowania.
- Zablokowanie systemu antywirusowego.
- Usunięcie plików.
- Pojawienie się nowych aplikacji.
Stwierdzenie powyższych objawów powinno skłonić nas do działania. Na naszym komputerze zainstalowane są: program antywirusowy Microsoft Defender i Zapora systemu Windows i z nich należy korzystać w pierwszej kolejności. Najlepszym sposobem jest jednak zainstalowanie specjalnego programu antywirusowego. Należy pamiętać także o tym, aby nie otwierać e-maili z nieznanych źródeł, ani nie pobierać oprogramowania z niepewnych stron.
Jakie oprogramowanie antywirusowe wybrać?
Na ryku istnieje mnóstwo programów antywirusowych i trudno powiedzieć, który z nich jest najlepszy. W rankingach pism komputerowych i na forach internetowych różne aplikacje są najwyżej punktowane. Jest jednak kilka kryteriów, które powinna spełniać dobra aplikacja antywirusowa.
- Posiadanie skanera on-line.
- Powinien współpracować z systemowym programem zabezpieczającym.
- Posiadanie zabezpieczenia antyspamowego i antyphischnowego.
- Kontrola rodzicielska.
Przed instalacją programu antywirusowego warto zapoznać się z opiniami na jego temat.