
Recykling farm fotowoltaicznych.
Obróbka paneli fotowoltaicznych to złożony proces. Nowe technologie pojawiają się i są coraz lepsze w recyklingu. W ten sposób surowce wtórne odzyskane ze starych modułów fotowoltaicznych można ponownie wykorzystać do produkcji nowych paneli fotowoltaicznych oraz są one przydatne również w innych branżach. Na przykład niektóre materiały pochodzące z recyklingu są wykorzystywane do produkcji przegród do studzienek kanalizacyjnych. Są też kreatywne rozwiązania, takie jak wykorzystanie paneli jako blatów w ogrodzie. Jednak rozwój branży wskazuje na potrzebę budowy w najbliższych latach nowych zakładów przetwórczych, które będą w stanie sprostać rosnącej liczbie wykorzystywanych paneli fotowoltaicznych.
Większość surowców fabrycznych nadaje się do recyklingu. Nowoczesna technologia sprawia, że 80-90% ogniw fotowoltaicznych nadaje się do ponownego wykorzystania. Zatem przetwarzanie (tj. przetwarzanie w celu uzyskania surowców wtórnych do produkcji) – i opłacalne ekologicznie.
Pojawiła się potrzeba recyklingu paneli fotowoltaicznych, które straciły wydajność z powodu długiej żywotności, uszkodzeń mechanicznych lub awarii. Istnieją firmy, które zarabiają wyłącznie na gospodarowaniu tymi odpadami, pobierając opłatę za ich przyjęcie i sprzedaż produktów uzyskanych z ich recyklingu.
Duże inwestycje w branży farm fotowoltaicznych.
W Mysłowicach TAURON zbuduje największą w kraju farmę fotowoltaiczną. Docelowo panele słoneczne będą miały moc 100 megawatów. Gospodarstwo będzie zlokalizowane na składowisku odpadów płonących poddanych recyklingowi. Inwestycja będzie realizowana ze środków pozyskanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W grudniu 2020 r. TAURON uruchomił swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW w Jaworznie. Farma powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenie poprzemysłowym należącym do grupy. W ciągu 10 miesięcy na dwa miesiące przed założonym terminem instalacja przekroczyła próg rocznej wydajności.
Instalacja farmy fotowoltaicznej.
Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń możemy przystąpić do planowania budowy elektrowni. Obszar ten powinien być wypoziomowany i zabezpieczony przed instalacją systemu. Po osiągnięciu tego etapu warto odgrodzić działkę i postawić systemy monitoringu i oświetlenia. Następnie oprócz montażu paneli słonecznych budowane są podstacje i docinane są trasy kablowe zgodnie z uzgodnionym projektem technicznym. Ostatnim etapem budowy instalacji fotowoltaicznej jest sporządzenie protokołów pomiarów i odbioru instalacji.
Wielkość i układ działki determinuje maksymalną moc jednostek, które można zbudować na danym terenie. Rozporządzenie określa również, jakie rodzaje gruntów można przeznaczyć pod takie inwestycje. Ustawa odnosi się do obszarów i nieużytków rolnych poziomu IV i poniżej. Panele słoneczne powinny być skierowane na południe. Obszary gospodarstwa nie mogą być zacienione przez drzewa lub sąsiednie budynki. Bardzo ważna przy wyborze działki jest jej odległość od linii energetycznych. Im bliższa odległość, tym niższy koszt uzyskania przez inwestorów warunków przyłączenia.