
Można zaobserwować, że z roku na rok rośnie rola odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Bardzo duża liczba osób prywatnych oraz przedsiębiorstw zastanawia się nad zbudowaniem farmy fotowoltaicznej, a następnie sprzedażą energii. Z czym dokładnie będzie wiązało się rozpoczęcie wspomnianego przedsięwzięcia?
Wybór odpowiedniego gruntu na montaż paneli fotowoltaicznych
Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne nie mogą stać w losowo wybranych miejscach. Rekomendowane jest przy wyborze gruntu uwzględnienie kilku aspektów. Pierwszym czynnikiem jest brak zacienienia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że fotowoltaika będzie pracowała prawidłowo tylko wtedy, gdy promienie słoneczne będą mogły praktycznie przez cały dzień właściwie doświetlać panele.
Warto wiedzieć, że farmy fotowoltaiczne mogą powstać tylko na gruntach IV klasy lub gorszych. Kolejną kwestią, jaką powinno się wziąć pod uwagę są zapisy w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Należy zaznaczyć, że przeważnie w przypadku, gdy do określonego gruntu będą istniały MPZP, trzeba spodziewać się ograniczeń dotyczących budowy. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem zapomnieć o dostępie terenu do drogi publicznej. Muszą być również spełnione warunki techniczne do wpięcia do sieci energetyczne.
Uzyskanie pozwolenia na budowę
Jeżeli zostanie już znaleziony właściwy teren na zbudowanie farmy fotowoltaicznej, należy wystąpić o przyznanie pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej. Wniosek powinien zostać złożony w starostwie powiatowym. Godny uwagi jest fakt, że przygotowanie wniosku będzie wymagało skompletowania następujących dokumentów: decyzji środowiskowej, projektu farmy fotowoltaicznej, a także warunków przyłączenia do sieci.
Wniosek o przyznanie koncesji
W momencie, gdy starostwo powiatowe nie będzie miało żadnego sprzeciwu do powstania farmy fotowoltaicznej trzeba zwrócić się o przyznanie koncesji na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Zostaje ona wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W najprostszym możliwym ujęciu jest tytułem prawnym do tego, by później była możliwość sprzedawania energii elektrycznej. Jak wiadomo, w Polsce nadal nie został spełniony minimalny próg, co do poziomu energii wytwarzanej z OZE. Oznacza to tym, samym, że uzyskanie koncesji nie jest bardzo trudnym zadaniem. Ponadto o jej przyznanie trzeba wystąpić jeszcze przed fizycznym rozpoczęciem inwestycji. Wszystkie prace budowlane będą mogły być rozpoczęte dopiero po otrzymaniu promesy jej wydania.