
Plastyczna edukacja dziecka rozpoczyna się już w pierwszych miesiącach jego życia. Choć maluchy nie są świadome celu podejmowanych prób rysowania, a ich prace nie wyrażają żadnej treści, jest to istotna podstawa, w oparciu o którą w przyszłości rozwinie się talent dziecka, ukształtuje jego wyobraźnia i sprawność manualna.
Rysowanie jako element zabawy
Pierwszy etap rozwoju plastycznych umiejętności dziecka wiąże się z kreśleniem na papierze bezładnych linii. Czynność ta stanowi dla malca atrakcyjną rozrywkę, podobnie jak darcie kartek czy rozrzucanie różnych przedmiotów, a następnie przekładanie ich bez intencji stworzenia określonej kompozycji. Dziecko często nie spogląda nawet na kartkę papieru i nie uświadamia sobie, że kształty rysowane kredką bądź ołówkiem są następstwem pracy jego ręki.
Etap bazgrot, czyli pierwsze świadome próby rysunkowe
Nim dziecko osiągnie roczek, zazwyczaj zaczyna dostrzegać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ruchami dłoni a rysunkiem pojawiającym się na papierze. Jest to faza tak zwanych bazgrot. Na kartce nadal powstają nieokreślone linie, zygzaki czy barwne plamy, ale dziecko zauważa już, że są one efektem jego aktywności. Skojarzenie tych faktów inspiruje malucha do podejmowania dalszych prób rysowania.
W fazie bazgrot dziecko nabywa umiejętności, które w niedalekiej przyszłości pozwolą mu tworzyć coraz wartościowsze prace plastyczne. Przede wszystkim wzrasta manualna sprawność malca – dziecko uczy się prawidłowo chwytać kredki w dłonie, a następnie je utrzymywać, przyciskać do papieru i manewrować nimi po kartce. Ponadto rozwija się ruchowo-wzrokowa koordynacja dziecka – oczy malucha przesyłają do mózgu informacje, które pozwalają odpowiednio kierować ruchem ręki.
Jeśli interesuje Cię nauka rysunku dla dzieci, koniecznie sprawdź ofertę szkoły rysunku Domin!
Od abstrakcyjnych kształtów do rysunków odwzorowujących rzeczywistość
Po fazie bazgrot rozwój dziecka zmierza w kierunku tworzenia określonych kształtów. Umiejętność ta wiąże się z uświadomieniem sobie przez małego rysownika różnic pomiędzy liniami prostymi, kropkami, kształtami kulistymi czy kanciastymi figurami geometrycznymi. Ich dostrzeżenie motywuje dziecko do przenoszenia poszczególnych kształtów na papier. Najpierw są to próby niezbyt udolne, ale z czasem stają się coraz doskonalsze.
Około piątego roku życia dzieci zauważają, że umiejętność kreślenia kształtów może być przydatna do tworzenia rysunków odwzorowujących rzeczywistość. Kilkulatek podejmuje pierwsze próby rysowania postaci mamy, taty czy przedmiotów, które zna z codziennego życia. Początkowo rysunki w prosty sposób odzwierciedlają realia i często trudno je właściwie odczytać osobom postronnym. Z upływem czasu stają się łatwiejsze w interpretacji, dziecko uwzględnia bowiem coraz więcej szczegółów rysowanych obiektów i proporcje pomiędzy różnymi elementami przedstawianego świata.
Rola rysunku w rozwoju dziecka
Rysowanie stymuluje rozwój dziecka na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim rozwija tak zwaną małą motorykę malca, czyli sprawność jego dłoni.
Tworzenie rysunków wymaga także spostrzegawczości oraz dobrej pamięci. Ta pierwsza umożliwia precyzyjną obserwację otoczenia, a druga pozwala utrwalić w umyśle wszelkie detale, których wyobrażenie będzie podstawą kompozycji plastycznej. Częste sięganie przez dziecko po przybory do malowania stymuluje rozwój obu tych sprawności.
Rysowanie sprzyja również kształceniu kreatywności dziecka i nauce koncentracji. Choć rysując dzieci starają się realistycznie oddać na papierze wygląd portretowanych osób, pejzaży czy wnętrz, ich prace nie są fotograficznym odbiciem rzeczywistości. W dużym stopniu stanowią owoc wyobraźni malców, dzięki czemu rysunek kształtuje dziecięcą kreatywność. Aby kilkulatek stworzył ciekawą kompozycję malarską musi także nauczyć się trudnej sztuki koncentracji. Narysowanie obrazka z mnóstwem detali wymaga poświęcenia tej czynności czasu i skupienia, tak aby dziecko uwieczniło na rysunku wszystko, co zaplanowało.
Szkoła rysunku – doskonały wybór dla każdego dziecka
Kilkulatki zazwyczaj same chętnie sięgają po kredki, zatem rozwój ich plastycznego talentu przebiega w sposób naturalny i niewymuszony. Dodatkowo maluchy uczęszczające do przedszkoli wiele rysują podczas wspólnych zajęć z rówieśnikami. Wraz z upływem lat wiele dzieci traci jednak zainteresowanie rysunkiem i zapał do rozwijania swoich plastycznych uzdolnień. Co prawda w szkole dzieci nadal uczestniczą w zajęciach plastycznych, ale nie zawsze lekcje te są przez nie wyczekiwane i lubiane. Tymczasem warto zachęcać dzieci do rozwijania talentu rysowniczego, tym bardziej, jeśli mają ku temu predyspozycje. To umiejętność, która może przydać się w dorosłym życiu, stanowiąc jedną z możliwych ścieżek kariery zawodowej. Dobrze byłoby zatem skłonić nastolatka do uczęszczania na zajęcia w szkole rysunku, gdzie udoskonali swoją technikę i podszlifuje warsztat. To doskonały pomysł na pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Być może zmotywuje nastolatka do studiów na Akademii Sztuk Pięknych, przekona do zawodu architekta bądź związania swojej przyszłości z grafiką.
Polecamy sprawdzić kurs rysunku dla dzieci i młodzieży oferowany przez szkołę rysunku Domin!