
Astma – chorobą cywilizacji
Astma, (łac. asthma) jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych o charakterze zapalnym, powodująca nadreaktywność oskrzeli, a co za tym idzie dająca objawy duszności, świszczącego oddechu, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu.
Rodzaje astmy
Atak astmy zwykle pojawia się nagle i jest niespodziewany. Przyczyn choroby jest wiele i nie są one jednoznaczne. Najczęściej rozwija się na skutek obecności w powietrzu alergenów, związków drażniących pochodzenia chemicznego lub biologicznego. Mówimy wówczas o astmie alergicznej. Natomiast objawy pojawiające się na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, to astma wysiłkowa.
-
astma oskrzelowa
istnieje kilka typów: z przyczyn alergicznych, niealergiczna, mieszana, nieokreślona. Szacuje się, że na astmę oskrzelową choruje 235–300 milionów ludzi na całym świecie.
-
astma sercowa
inaczej zwana dychawicą sercową ma swoją przyczynę w niewydolności serca, a związana jest z zaleganiem płynu w płucach.
Jak poradzić sobie z astmą?
Najważniejsza jest współpraca z lekarzem. Im więcej informacji na temat swojej choroby pacjent posiada, tym ta współpraca jest lepsza. Chory na podstawie obserwacji powinien osiągnąć wiedzę, jakie czynniki wywołują ataki astmy.
- jakie alergeny wywołują ataki
- ewentualny wpływ wysiłku fizycznego
- czy i jakie alergeny występują w miejscu pracy
- chemiczne zanieczyszczenia powietrza
- zakażenia wirusowe
- silne zapachy i pyłki roślinne
stres i silne emocje - obecność dymu tytoniowego
Leczenie astmy
Polega przede wszystkim na postępowaniu objawowym, polegającym w głównej mierze na ograniczeniu kontaktu z alergenami, które wywołują ataki astmy, lub ograniczają skuteczność działania leków. Zaleca się zaprzestania palenia tytoniu i unikania sytuacji, w których jest się biernym palaczem. Ponadto należy unikać przebywania w środowiskach z zanieczyszczonym powietrzem i towarzystwa zwierząt pokrytych sierścią. W leczeniu astmy najczęściej wykorzystywane są leki w postaci wziewnej. Postępowanie opracowywane jest indywidualnie, w zależności od przebiegu choroby. W ciężkich przypadkach podaje się dożylnie kortykosteroidy i siarczan magnezu.
Aktywność fizyczna a astma
Wysiłek fizyczny i aktywność ruchowa wpływają terapeutycznie na proces leczenia astmy. Wyjątek stanowi astma wysiłkowa. Wielu zawodowych sportowców chorych na astmę trenuje i osiąga doskonałe wyniki. Jednakże istnieje szereg zaleceń, które muszą przestrzegać chorzy na astmę. Cierpiący na alergię spowodowaną pyłkami powinni unikać aktywności w pobliżu pół i łąk lub pylących drzew. Ostrożność należy zachować także w przypadku uprawiania sportów zimowych. Niska temperatura powietrza może być czynnikiem sprzyjającym zaostrzeniu objawów astmy.
Skuteczność terapii w leczeniu astmy
W ostatnich latach w leczeniu astmy nastąpił znaczny postęp. Najnowsze międzynarodowe standardy wskazują, że po nieskutecznym leczeniu wziewnym, powinny zostać zastosowane leki biologiczne, a nie glikokortykosteroidy systemowe. Z tymi ostatnimi związane jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.