
Jeszcze parędziesiąt lat temu ręcznie haftowało się imię na chusteczce czy na ręczniku. Obecnie technologia pozwala wykonać piękne, skomplikowane i kolorowe hafty na różnych materiałach, a niezbędna jest jedynie maszyna do haftowania. Przy jej pomocy można spersonalizować produkty lub sygnować je własnym logiem. Do wyboru są różne modele hafciarek, a która z nich będzie najlepsza?
Co wziąć pod uwagę przed zakupem maszyny do haftowania?
Maszyny do haftowania dostępne są w różnych wariantach, co przekłada się też na cenę produktu. W zależności od potrzeb można wybrać hafciarki jedno- i wieloigłowe. Kupując taką maszynę, na pewno należy uwzględnić parę czynników. Jednym z nich jest maksymalne pole haftu, czyli parametr informujący o tym, jak duży wzór można wykonać na materiale bez konieczności jego przekładania. Maszyny do haftowania to też urządzenia komputerowe, gdyż poprzez gniazdo USB lub bezprzewodową transmisję danych można załadować własny wzór, który zostanie wyhaftowany. Wybierając hafciarkę, warto też zwrócić uwagę, jak mocowany jest tamborek oraz po której stronie maszyny znajduje się ramię haftujące.
Ile kosztują hafciarki?
Maszyny do haftowania można kupić w różnych przedziałach cenowych. Wybór konkretnej hafciarki powinien być uzależniony od potrzeb. Jeśli ma to być maszyna do ciągłej eksploatacji i komercyjnego zastosowania, to przyda się urządzenie z wyższej półki. Taki sprzęt kosztuje od kilkunastu tysięcy wzwyż. Można jednak kupić też tańsze hafciarki, które kosztują około 8000 złotych lub nawet dużo mniej. Jeśli ma to być maszyna używana w domowych warunkach, to będzie ona idealnym wyborem. Wybierając konkretny model, warto sprawdzić, czy można drukować na nim napisy z polskimi znakami. Wiele z hafciarek ma wgranych w pamięci sporo gotowych wzorów, a także do wyboru są różne czcionki.
Czy obsługa hafciarki jest skomplikowana?
Haftowanie ręczne wymaga pewnych umiejętności, ale też i cierpliwości. Jeśli chodzi o haftowanie przy użyciu maszyny, to sprawa jest prostsza. Obsługa maszyny do haftowania nie jest skomplikowana, a menu jest bardzo intuicyjne i każdy bez problemu sobie poradzi. W przypadku wieloigłowych maszyn wystarczy trochę poćwiczyć i przeczytać dokładnie instrukcję. Pierwsze hafty mogą nie wyjść idealne, ale już po paru razach napisy, loga i wzory będą idealne. Dodatkowo można też kupić kurs online, z którego można się dowiedzieć, jakie nici najlepiej nadają się do haftowania, jakie akcesoria dodatkowe można kupić i jak haftuje się na poszczególnych rodzajach materiałów. Taki kurs oraz szeroki wybór hafciarek można znaleźć w sklepie Ultra Maszyna.
Komu może przydać się maszyna do haftowania?
Obecnie rękodzieło jest bardzo dobrze sprzedającym się produktem i wiele osób zajmuje się sprzedażą takich przedmiotów. Własnoręcznie uszyte ubrania, pościel czy ręczniki warto sygnować logiem firmy, a więc przyda się w takim wypadku hafciarka. To urządzenie przyda się też do personalizowania ubrań firmowych czy sygnowania logiem tekstyliów, znajdujących się w konkretnym zakładzie.